سوم دی ماه 1297 صدور اولین سند هویتی ایرانیان بوده که باعنوان روز ثبت احوال شناخته شده است که از سوم تا نهم دی ماه ، به عنوان هفته ثبت احوال عنوان می شود . به همین مناسبت با رئیس اداره ثبت احوال شهرستان لنجان ، محسن اسماعیلی به گفتگو می نشینیم .

 

محسن اسماعیلی رئیس اداره ثبت احوال شهرستان لنجان در گفتگو با خبرنگار رسانه جارچی لنجان به مناسبت سالروز تاٌسیس ثبت احوال در کشور ، ضمن تبریک به مناسبت این روز به تاریخچه تاٌسیس ثبت احوال در کشوراشاره کرد و در این باره عنوان نمود : در سوم دی ماه سال 1297 هجری شمسی اولین سند رسمی ولادت به نام فاطمه ایرانی در تهران صادر شد و از آن زمان به بعد مرزهای هویت و تابعیت مشخص گردید .

اسماعیلی با اشاره به اینکه ثبت احوال به عنوان پاسدار حریم مرزهای هویت و تابعیت است ، بیان داشت : پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، وظایف این این سازمان مضاعف گردید .زیرا یک اصلاح اساسی سیستمی باید صورت می گرفت .سیستم از نوع سنتی به مکانیزه تبدیل شد و در این راستا اقداماتی صورت گرفت . اولین اقدام صورت گرفته تعویض شناسنامه های شاهنشاهی به شناسنامه های جمهوری اسلامی ایران ، سپس صدور کارت های ملی ، اصلاح اساسی سیستم ، صورت برداری از اسناد سجلی و یک سری تغییراتی که باید انجام شود ، صورت  گرفت .

وی افزود : اخیراٌ بزرگترین پروژه ای که داشتیم ، آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی و نظارت کیفی از اسناد فوت و ولادت که در سطح شهرستان 354 هزار  برگ سند اسکن کرده و در سیستم ثبت نموده و توانستیم تعداد 500 بایگانی در سطح کشور را به یک بایگانی واحد تبدیل نماییم و  ازدستور العمل بهره برداری از آرشیو الکترونیکی استفاده نموده  وهمچنین شناسنامه های مکانیزه  را صرف نظر از محل صدور ، صادر نمایم .
رئیس ثبت احوال شهرستان با اشاره به اقدام در حال انجام اداره ثبت احوال که صدور کارت هوشمند ملی می باشد اظهار داشت : با پیاده سازی طرح کارت هوشمند ملی ، این امکان فراهم می شود که خدمات به روشی ساده ، سریع و با کیفیت بالاتر به مردم ارائه شوند .

وی در رابطه با دیگر مزایای کارت هوشمند ملی اظهار داشت : با وجود کارت هوشمند ملی افراد در فضای مجازی شناسایی می شوند زیرا اطلاعات در آن ذخیره و قابل پردازش است .
وی افزود : کاربرد دیگر این کارت تشخیص هویت افراد بوده زیرا مجهز به امضا واثر انگشت دیجیتالی است و در کل می توان گفت کامپیوتر کوچکی است که در آینده ای نه چندان دور کل اطلاعات افراد در آن ذخیره می گردد .

 

ثبت وقایع حیاتی در مهلت های قانونی در جهت برنامه ریزی دقیق

رئیس ثبت احوال شهرستان لنجان به موضوع ثبت به موقوع وقایع حیاتی اشاره نمود و تصریح کرد : مهلت اعلام موارد فوتی حداکثر تا 10 روز پس از آن و ولادت تا 15 روز می باشد .
وی در این راستا خواستار همکاری شهروندان لنجانی در جهت ثبت ، در زمان مقرر گردید و اظهار داشت : اعلام به موقع وقایع حیاتی موجبات برنامه ریزی دقیق در حوزه های مختلف و تقویت شاخص های توسعه را به همراه خواهد داشت .

 

نحوه تعویض کارت های ملی قدیمی به کارت هوشمند ملی

اسماعیلی در جهت مراحل تعویض کارت های ملی بیان نمود : ابتدا متقاضی با مراجعه به سایت www.ncr.ir مراحل پیش ثبت نام را انجام داده و نوبت گیری می کند . سپس به یکی از دفاتر پیش خوان ، ادارات پست یا اداره ثبت احوال با انتخاب خود متقاضی باتوجه به نزدیکی محل کار یا سکونت خود رفته و مراحل ثبت اثر انگشت و تحویل عکس را انجام داده و ثبت نامش نهایی می شود و طی چند روز آینده کارت هوشمند ملی متقاضی صادر می شود .

وی افزود :متقاضی می تواند ثبت نام نهایی  را در یکی از دفاتر پیش خوان ، ادارات پست ، اداره ثبت احوال باتوجه به انتخاب و نزدیکی محل سکونت وی صورت دهد اما تحویل کارت هوشمند ملی صرفاٌ در اداره ثبت احوال و پس از تصدیق هویت انجام خواهد گرفت .

 

صدور 16 هزار کارت هوشمند ملی و 6 هزار شناسنامه جدید طی هشت ماه سال جاری

اسماعیلی ضمن اشاره به تعداد صادر شده کارت هوشمند ملی و تعویض شناسنامه در هشت ماه سال جاری عنوان نمود : از مردم شریف شهرستان لنجان خواهشمندیم نسبت به تعویض کارت ملی خود هر چه زودتر اقدام نمایند زیرا مهلت مقرر شده در جهت تعویض کارت ملی قدیمی به کارت هوشمند ملی تا پایان سال جاری تعیین شده است که در این حین می توانند نسبت به تعویض شناسنامه های خود نیزاقدام نمایند اما مهلت مشخص شده درجهت تعویض شناسنامه در حال حاضر مقرر نگردیده است اما بهتر است در رابطه با این موضوع نیز اقدام نمایند .

در پایان این گفتگو ، به مناسبت این روز از تلاش ها و زحمات کارکنان این مجموعه توسط رئیس اداره تشکر و قدردانی به عمل آمد ودر ادامه  پرسنل این مجموعه با حضور در گلستان شهدای زرین شهر باقرائت فاتحه و نثارشاخه گل به مقام شامخ شهداء ادای احترام نمودند .

ساره واعظ توکلی

 

 

 

 

 

اعضاء گروه " اندیشه برتر" با حضور در آموزش و پرورش باغبهادران انتخاب بهذاد کریمی را به عنوان معاونت این اداره تبریک گفتند

*******

آخرین توصیه های تکان دهنده آیت الله حائری شیرازی چه بود؟

*******

5 وسیله ای که نباید برای خودرو خرید!