پروژه بزرگ پارک کوهستانی زرین‌شهر محیط تفریحی مناسب، جذب توریست و اشتغال پایدار ایجاد خواهد کرد و باید جذب سرمایه‌گذاران در ظرفیت‌های گردشگری این شهر با جدیت پیگیری شود.

 

 به گزارش رسانه جارچی لنجان ، پروژه بزرگ پارک کوهستانی زرین‌شهر محیط تفریحی مناسب، جذب توریست و اشتغال پایدار ایجاد خواهد کرد و باید جذب سرمایه‌گذاران در ظرفیت‌های گردشگری این شهر با جدیت پیگیری شود. حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجید سبکتکین عضو شورای اسلامی زرین‌شهر دراین‌باره به کسب فردا گفت: شهرستان لنجان از ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی بالایی برای جذب توریست برخوردار است، همچنین جایگاه آن به دلیل نزدیکی به نقاط مواصلاتی مهم کشور اهمیت زیادی دارد. وی ادامه داد: سرزمین لنجان در زمان‌های قدیم به " لنجان عُلیا " در حاشیه زاینده‌رود معروف بود که هوای لطیف و بیشه‌زارها و باغات مشهوری داشت، همچنین زرین‌شهر به‌عنوان مرکز شهرستان در چند دهه اخیر به نام آبادی و شهر "ریز " شناخته می‌شد. این مسئول، با اشاره به خشکی رودخانه، تصریح کرد: مسیر زاینده‌رود در لنجان علیا یعنی در حدود بند نکوآباد، مبارکه، زرین‌شهر و بخش باغ‌ بهادران محل استراحت و تفرجگاه شهروندان بومی و همچنین مسافران استان اصفهان در فصل تابستان شده است، زیرا در این قسمت از رودخانه شاهد جریان آب هستیم.

مقصد گردشگری

سبکتکین، یادآور شد: منطقه گردشگری باغ‌بهادران امروزه یکی از مقاصد مسافرت‌های تابستانی است و از سوی دیگر وجود چندین پارک و بوستان زیبا در حاشیه زنده‌رود در شهرهای زرین‌شهر، چمگردان و سِدِه لنجان باعث ورود خیل گردشگران از سراسر استان و حتی مناطقی مثل خوزستان شده است. وی ادامه داد: وجود دو آبگیر بزرگ و عمیق قایقرانی ذوب‌آهن در شهر "زاینده‌رود " با منظره‌های طبیعی، محل استراحت و ماهیگیری علاقه‌مندان محسوب می‌شود. این عضو شورای شهر، اضافه کرد: آبشار فصلی و زیبای "شاهلولاک " با ارتفاع حدود ۵۰ متر در "چرمهین " لنجان در دامنه‌های زاگرس جلوه‌ای زیبا و طبیعتی دلنشین از مواهب خدادادی در بهار و اوایل تابستان برای شهروندان و مسافران نشان می‌دهد. سبکتکین درباره جاذبه‌های مذهبی زرین‌شهر اظهار داشت: بقعه‌های متبرک بابا سبزآشیان، امامزاده ابراهیم ورنامخواست و باغ‌بهادران، امامزاده شاه خراسان روستای هارنگ و زیارتگاه قرآن منسوب به حضرت علی (ع) در روستای سعیدآباد از این نوع آثار در شهرستان است. وی درباره بناهای تاریخی زرین‌شهر اظهار کرد: مسجد صباحی (منسوب به دوره فرقه اسماعیلیه)، حمام صحرایی با کتیبه ۸۰۰ ساله، قلعه اعراب، پل شاه‌نشین و تالار کهن "ریز "، آسیاب‌ها، کبوترخانه‌ها و عصارخانه، حمام‌های خزانه‌ای، حمام حاج رضاقلی، قلعه‌های دفاعی و مساجد گوناگون ازجمله این‌گونه آثار شاخص شناخته می‌شوند. این مسئول، ادامه داد: مسجد جامع رحیم خان، قلعه حسین‌آباد، باغ برجی قاجاری شرق “ریز ”و حوزه علمیه قدیمی "ریز " از دیگر این آثار است، البته بخشی از این بناهای یادشده به دلیل هجوم صنعت و توسعه نادرست نابودشده است، ولی تعدادی برجای‌مانده که نیاز به مرمت اساسی دارد. عضو شورای اسلامی زرین‌شهر تأکید کرد: حدود یک سال است که اداره میراث فرهنگی در این شهرستان ایجادشده که این نهاد جدید برای ثبت ملی این آثار کهن تلاش می‌کند. وی تصریح کرد: زرین‌شهر به دلیل پتانسیل‌های موجود ازجمله نزدیک بودن به مرکز استان، مجاورت با زاینده‌رود، داشتن زمین‌های حاصلخیز، وجود صنایع بزرگ فولادی مثلذوب‌آهن و همچنین عبور کنارگذر ترانزیتی غرب استان به یک‌قطب مهم اقتصادی تبدیل‌شده است. این مسئول شهری بابیان اینکه این زرین‌شهر در چرخه صنعت استان و ایران نقش مهمی دارد، افزود: تمام مناطق شهرستان لنجان برخوردار از ظرفیت سرمایه‌گذاری به‌ویژه در زمینه گردشگری است که شهرداری زرین‌شهر نیز به سهم خود این بحث را به جدیت دنبال می‌کند.

اشتغال پایدار با ایجاد پارک کوهستانی

سبکتکین، گفت: دهکده گردشگری زرین‌شهر با ۵۰ هکتار اراضی نزدیک به رودخانه قرار دارد که نقشه‌های فاز اول و دوم آن تهیه‌شده است؛ همچنین پارک کوهستانی به مساحت ۱۱۰ هکتار که فاصله نزدیکی با کنارگذر غرب کشور دارد و آماده جذب سرمایه‌گذار در زمینه‌های احداث هتل، شهربازی و کمپینگ هست وی ادامه داد: پروژه بزرگ پارک کوهستانی خدمتی دیگر در راستای توسعه فضای سبز زرین‌شهر و رفاه هرچه بیشتر شهروندان به شمار می‌آید که موجب کاهش آلودگی صنایع فولاد واقع‌شده در مجاورت این شهر می‌شود. عضو شورای اسلامی زرین‌شهر، یادآوری کرد: احداث این پارک کوهستانی باعث توسعه شهر به سمت شرق و همچنین رونق گردشگری و ایجاد درآمد پایدار برای این شهر نیز می‌شود. سبکتکین در خاتمه اضافه کرد: اساساً توسعه این پارک و فضای سبز آن وظیفه شهرداری است، زیرا در نزدیکی صنایع آلاینده و بزرگ فولاد قرار داریم.

 

 

 

کوهکن در گفت‌وگو با «تهران نیوز» مطرح کرد: نگرانی دولت از عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده

 

***

 

حمام «ساحل» زرین شهر ثبت ملی شد

 

***

 

جلسه کمیته فرهنگی ، آموزشی و اطلاع رسانی ستاد اربعین حسینی شهرستان لنجان با حضور حجت الاسلام و المسلمین فقیهی مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان اصفهان